Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pada wiele pytań. Duża część z nich, dotycząca na przykład twojego ulubionego zwierzaka, czy planów na najbliższe 10 lat nie koniecznie wpisuje się w kanon „profesjonalnej rozmowy”. Abstrahując od pytań lepszych czy gorszych, jedno z tych które paść powinno to pytanie o powód rozstania z byłym pracodawcą. Pytanie to generalnie nie powinno powodować większych emocji. Każdy przecież może odejść z miejsca w których nie czuje się najlepiej lub nie ma możliwości rozwoju. Co jednak w przypadku, gdy decyzja o rozstaniu nie do końca była naszym pomysłem? Poniżej kilka wskazówek. Zapraszam.

Skup się na konkretach

W tym przypadku im mniej słów użyjesz tym lepiej. Odpowiedź, powinna być maksymalnie zwięzła i na tyle jasna, aby potencjalny pracodawca jednoznacznie mógł określi, czy to co mówisz ma sens. Często powód zwolnienia jest tak niedorzeczny, że faktycznie trudno przekazać go w rzetelny sposób. Klucz to skupienie się na faktach i prawdziwych powodach zwolnienia. Pamiętaj, że pracodawca może poprosić cię o referencje, w tym wypadku kłamstwo bardzo szybko wyjdzie na jaw.

Tak jak bywa to w wielu przypadkach nie ma w stu procentach dobrej odpowiedzi na to pytanie. Jednak żeby nie zostawić cię z pustymi rękami poniżej zostawiam ci przykład tego, jak może wyglądać przykładowa odpowiedź:

Firma X zdecydowała się na zamknięcie działu R&D na terenie naszego kraju i przeniesienie działań do centrali. W związku z czym pracę straciło 25 osób. Niestety, również i ja.

 

Nie traktuj zwolnienia, jak osobistej porażki

Mimo, że zwolnienie w większości przypadków nie jest niczym pozytywny, to rozmawiając o niej w czasie przeszłym postaraj się odnieść do niej w sposób pozytywny (albo przynajmniej neutralny). Na świecie każdego dnia kilka tysięcy osób otrzymuje od swoich szefów informacje o tym, że muszą odejść i nie zawsze wiąże się to ze złym wykonywaniem obowiązków.

Pewnie siebie podejście i nie owijanie w bawełnę z pewnością, podniesie twoją wartość w konkursie na najlepszego kandydata. Pamiętaj jednak o tym, aby nie przesadzić. Zbyt entuzjastyczne mówienie o odejściu też nie wygląda najlepiej. Tym bardziej, jeżeli decyzja nie leżała po twojej stronie.

Mówiąc o twoim byłem przełożonym, staraj się jak najmniej mówić o jego cechach charakteru. Skup się głównie na jego pracy i tym, jak wyglądały wasze relacje zawodowe. Zbyt osobiste podejście, może źle wyglądać. Nawet jeżeli nie przepadałeś za swoim przełożonym, mów o nim z szacunkiem.

Pokaż, że czegoś się nauczyłeś

Pewnie nie raz słyszałeś, że każda porażka to krok bliżej do odniesienia sukcesu. Trudno nie zgodzić się z tymi słowami, pod jednym tylko warunkiem – z każdego potknięcia musisz wyciągnąć wnioski i unikać podobnych wpadek. Dlatego też, podczas rozmowy kwalifikacyjnej zapytany o powód zakończenia współpracy, poza ogólnymi informacjami powiedz czego nauczyłeś się od byłego już pracodawcy i jakich błędów chcesz uniknąć. Takie podejście zaprezentuje cię jako osobę świadomość swoich działań, która potrafi uczyć się na błędach i wyciągać konsekwencje z porażek. Przykłady?

… dzięki temu wiem, że….

Ta historia nauczyła mnie…

Dziś jestem o wiele mądrzejszy, ponieważ…

 

Ważne jest to, aby twoje argumenty były racjonalne i wskazywała na to, że faktycznie dziś jesteś już mądrzejszy. Przed rozmową przygotuj kilka scenariuszy. Nie ucz się ich na pamięć, po prostu bądź gotowy.

 

Pytanie dotyczące odejścia/zwolnienia z pracy zawsze budzi skrajne emocje. Z jednej strony informowanie potencjalnego pracodawcy o złych stosunkach z przełożonym, to nie najlepszy pomysł. Z drugiej jednak, jeśli tak było to, czy warto kłamać? Na pewno warto być pewnym swoich odpowiedzi i podkreślać, że to już przeszłość, a to czego nauczyłeś się w poprzednim miejscu pracy predysponuje cię do osiągania dobrych rezultatów już u nowego pracodawcy. Bądź konkretny i spójny, nie traktuj porażki jaki osobistej wpadki i ucz się na błędach. To klucz do odpowiedzi na każde pytanie, dotyczące twojej przeszłości. Powodzenia!

Napisz Komentarz

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pobierz darmowe e-booki!
Zapisz się na newsletter, a na starcie otrzymasz zestaw 3 Ebooków, które pomogą ci znaleźć swoje miejsce na rynku pracy, napisać dobre CV oraz konstruktywnie przekazać feedback.
Find us in social networks:
Subscribe Now
This is Photoshop's version of Lorem Ipsum. Proin gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin,sedisina
2016 (C) All rights reserved.
POBIERZ DAROMOWE EBOOKI!
Zapisz się na newsletter, a na starcie otrzymasz zestaw 3 Ebooków, które pomogą ci znaleźć swoje miejsce na rynku pracy, napisać dobre CV oraz konstruktywnie przekazać feedback.
2016 (C) All rights reserved.