Pracujemy dla pieniędzy i żadne badania, ani „informacje z rynku” tego nie zmienią. Oczywiście jest wiele innych ważnych kwestii, które znacząco wpływają na nasze podejście do codziennych obowiązków, jednak to właśnie kasa jest głównym motorem napędowym. Jak w takim razie podnieść, poziom swojego wynagrodzenia, bez złudnego oczekiwania na „samo się wydarzy”?

Z moich doświadczeń wynika, że nawet ponadprzeciętni pracownicy mają problem z wyłożeniem kart na stół i uzyskaniem większego wynagrodzenia. Dlaczego? Ponieważ nie lubimy odmowy i boimy się konsekwencji. Jak w takim razie przełamać tę barierę i ruszyć po swoje? Zapraszam.

Jesteś pewny, że zasłużyłeś na podwyżkę?

Zastanawiałeś się kiedyś ile jesteś wart dla twojego pracodawcy? Może jesteś jednym z wielu pracowników w swoim dziale i nie wyróżniasz się niczym specjalnym, a może ewidentnie przodujesz i twoje wyniki robią wrażenie. Warto zadać sobie to pytanie, zanim zdecydujemy się na rozmowę z przełożonym na temat podwyżki. Po pierwsze realnie oceniasz swoje szanse, po drugie możesz znaleźć niepodważalne argumenty, które predysponują cię do uzyskania wyższego wynagrodzenia. 

Zrób sobie rachunek sumienia, zapisz wszystkie sukcesy i wyniki, które osiągnąłeś. Jeżeli miałeś gorszy okres, przygotuj dobrą linie obrony i pamiętaj – same konkretny. Musisz być dokładny i precyzyjny. Zamiast „dużo”, „znacznie” itp. użyj dokładnych danych liczbowych. Nic tak nie może zepsuć rozmowy, jak twoje nieprzygotowanie. Często takie działanie wymaga czasu, dlatego warto abyś dobrze skoordynował swoje działania. Jak to zrobić dowiesz się z wpisu dotyczącego efektywnego zarządzania czasem.

Na co musisz zwrócić uwagę:

  • Wypisz swoje sukcesy i porażki (wszystko w konkretnych liczbach).
  • Przygotuj dobrą linie obrony (mocne argumenty).
  • Nic tak nie zepsuje rozmowy o podwyżce, jak twoje nieprzygotowanie.

Czy to dobry moment na rozmowę?

Sam długo zastanawiałem się nad tym, czy jest w ogóle „odpowiedni” moment na dyskusje dotyczącą podwyżki. Ciężko jednoznacznie to określić, biorąc pod uwagę wiele zmiennych i różnic charakterów, a przecież zależy nam na możliwie uniwersalnym rozwiązaniu. Niemniej wiem, że nie warto do ostatniej chwili ukrywać informacji o tym, że „chcemy pogadać o kasie”. Daj czas swojemu przełożonemu na dobre przygotowanie. Prawie nikt nie obieca ci podwyżki na „tu i teraz”, nie mając szczegółowych informacji (nie koniecznie od ciebie). Więc zamiast do końca ukrywać cel rozmowy, ustal dokładny termin i cel spotkania. Będziesz miał pewność, że twój szef wygospodarował dla ciebie wystarczającą ilość czasu.

Warto również unikać okresów wakacyjnych i świątecznych. Ogólnie rozprężenie w firmie, może spowodować mniejsze zaangażowanie i zwykłe „spławianie” na później. Unikaj również piątków w godzinach popołudniowych. To zły czas na rozmowy związane ze sprawami zawodowymi.

Jeżeli jesteś odpowiedzialnym pracownikiem a zakładam, że tak jest zweryfikuj sytuacje finansową firmy. Nikt nie da ci podwyżki, kiedy przedsiębiorstwo w którym pracujesz nie osiąga zakładanych celów, a najwięksi klienci wstrzymują zamówienia. Mimo, że sam realizujesz swoje założenia pamiętaj, że kondycja firmy jest zawsze na pierwszym miejscu. Mało kto zgada się na podwyżki, w czasie kryzysu.

Sprawdź, czy to dobry czas na rozmowę:

  • Nie ukrywaj przed swoich przełożonym celu rozmowy.
  • Ustal dokładny termin (najlepiej oboje wpiszcie go sobie do kalendarza).
  • Unikaj dni i okresów świąteczno-wakacyjnych, wtedy mało kto chce rozmawiać o podwyżce.
  • Zweryfikuj, czy twoja firma nie ma problemów finansowych.

Jak rozmawiać, aby się dogadać?

Dla wielu rozmowa o podwyżce to niemniej stresująca sytuacja, niż matura ustna z polskiego. Dlatego też odpowiednie przygotowanie (o którym wspomniałem na początku) to klucz do merytorycznej dyskusji, która ma szanse przerodzić się w podwyższenie twoich zarobków. Pamiętaj jednak, że szef też człowiek i jego reakcje nie zawsze są oczywiste do przewidzenia.

 

Przygotuj listę sukcesów, osiągnięć, sytuacji rynkowej i wskaż swojemu przełożonemu, że faktycznie zasługujesz na podwyżkę. Na obiekcje nie reaguj agresją, a merytorycznym przygotowaniem.

 

Kiedy czujesz, że twój szef dwoi i się i troi, tylko po to, aby uniknąć dalszej dyskusji masz dwa wyjście. Albo zagrasz va Banque, albo poddasz się i spróbujesz następnym razem. To ważna decyzja, ponieważ może zaważyć na twojej dalszej historii w firmie, dlatego dobrze się przygotuj na „nie” ze strony przełożonego.  

 

Krótkie podsumowanie, jakich argumentów warto użyć w rozmowie o podwyżce:

  • Wykonujesz większą liczbę zadań i obowiązków.
  • Podniosłeś swoje kwalifikacje poprzez studia, czy dodatkowe szkolenia.
  • Twoje wyniki przekraczają założone wcześniej ustalenia.

Rozmowa o podwyżce nigdy nie należy do najłatwiejszych. Chyba, że kompletnie nie zależy nam na obecnej pracy i do dyskusji na temat wyższych zarobków podchodzi w ramach rozrywki. Niemniej zawsze warto się do niej przygotować i przedstawić konkretne argumenty. Jeżeli ich nie masz, może być trudno uzyskać zgodę szefa na wyższe wynagrodzenie, nikt przecież nie płaci za to że jesteś (prawie nikt). Zrób sobie rachunek sumienia i sprawdź, czy na miejscu twojego przełożonego dałbyś sobie podwyżkę. Wtedy z pewnością, rozmowa będzie prostsza. Powodzenia!

Napisz Komentarz

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pobierz darmowe e-booki!
Zapisz się na newsletter, a na starcie otrzymasz zestaw 3 Ebooków, które pomogą ci znaleźć swoje miejsce na rynku pracy, napisać dobre CV oraz konstruktywnie przekazać feedback.
Find us in social networks:
Subscribe Now
This is Photoshop's version of Lorem Ipsum. Proin gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin,sedisina
2016 (C) All rights reserved.
POBIERZ DAROMOWE EBOOKI!
Zapisz się na newsletter, a na starcie otrzymasz zestaw 3 Ebooków, które pomogą ci znaleźć swoje miejsce na rynku pracy, napisać dobre CV oraz konstruktywnie przekazać feedback.
2016 (C) All rights reserved.